prawomocna_3 sposoby na rozwód

3 sposoby na rozwód

Nie ma dwóch takich samych małżeństw, więc nie ma też dwóch takich samych rozwodów. Każde rozstanie ma swój indywidualny przebieg. W obliczu rosnącej liczby rozwodów wykształciły się 3 sposoby na rozwód, które warto dokładnie rozważyć.

Oczywiście wiele zależy od Twoich relacji z byłym partnerem, od tego, czy rozstajecie się w zgodzie, czy oprócz orzeczenia rozwodu musicie porozumieć się w kwestiach dzieci. Czynniki te wpływają na charakter, stopień komplikacji i czas postępowania rozwodowego, a tym samym wpływają na decyzję, w jaki sposób przygotować się do rozwodu. Obecnie w praktyce mamy do czynienia z 3 sposobami na rozwód:

  • rozwód w pojedynkę,
  • rozwód z prawnikiem,
  • rozwód z pośrednią pomocą prawnika.

Zrób to sam, czyli rozwód w pojedynkę

Choć powyższy wariant wydaje się kuszącą opcją (a z pewnością najtańszą), moje doświadczenie mówi, że należy do niego podejść z dużą dozą ostrożności. Rozwód to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie zarówno prawnie, jak i finansowo. Zazwyczaj partnerami kierują wtedy emocje, co utrudnia podejmowanie racjonalnych decyzji. W takiej sytuacji możesz łatwo popełniać błędy, które często są nieodwracalne (jak np. braki dowodowe, przywrócenie terminu do wniesienia pisma).

Uważam, że tzw. rozwód w pojedynkę ma sens i jest możliwy wyłącznie wtedy, gdy Twoje małżeństwo trwało dość krótko i nie macie wspólnych dzieci, Wasze dochody były porównywalne, a żadna ze stron nie będzie dochodzić alimentów. Istotne jest również zgodne stanowisko w kwestii nieorzekania o winie. W takim przypadku proponowany wariant „samodzielnego rozwodu” ma szansę się sprawdzić. Rozwód powinien przebiec dość szybko i niedrogo.

O tym, jak przeprowadzić rozwód za 150 zł, przeczytasz tutaj.

Rozwód z prawnikiem

Często wybieraną opcją wśród rozwodzących się par jest rozwód z udziałem prawnika. Pełnomocnikiem procesowym w sprawach o rozwód może być adwokat lub radca prawny. Do jego zadań należy przede wszystkim sporządzenie pozwu oraz przygotowywanie innych pism procesowych, wniosków dowodowych, informowanie klienta o przebiegu i następstwach sprawy, opracowanie strategii procesowej – najkorzystniejszej z punktu widzenia interesów klienta. Pełnomocnika możesz ustanowić samodzielnie, zgodnie z własnymi preferencjami (pełnomocnik z wyboru) lub złożyć w miejscowym sądzie okręgowym wniosek o przydzielenie pełnomocnika z urzędu, z uwagi na trudną sytuację materialną.

Aby skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, należy zacząć od umocowania go do reprezentacji. Chodzi o udzielenie adwokatowi lub radcy prawnemu pełnomocnictwa na piśmie. Od tej pory pełnomocnik działa w Twoim imieniu i na Twój rachunek.

Popularność tej opcji przeprowadzenia rozwodu wynika przede wszystkim z kilku czynników. Rozstającym się partnerom towarzyszą często duże i negatywne emocje, które nie pozwalają na obiektywny ogląd sytuacji. Chcąc uniknąć przykrych scen w sądzie i oszczędzić sobie nerwów, decydują się na fachową pomoc i reprezentację ze strony osoby trzeciej, czyli właśnie adwokata lub radcy prawnego. Ponadto, pomoc profesjonalnego pełnomocnika chroni przed błędami wynikającymi z nieznajomości przepisów prawa.

Niewątpliwie wariant rozwodu z prawnikiem jest o wiele korzystniejszy od działania w pojedynkę. Zapewnia też poczucie bezpieczeństwa. Niemniej w zależności od stopnia skomplikowania sprawy (orzekanie o winie, alimenty, opieka nad małoletnimi dziećmi) oraz długotrwałości postępowania musimy liczyć się ze wzrostem wynagrodzenia pełnomocnika. Koszty profesjonalnej pomocy prawnej są zróżnicowane i zależne od wielu czynników, m.in. stopnia trudności sprawy, prestiżu pełnomocnika, liczby rozpraw, miasta, w którym rozwód się toczy (im większe miasto, tym – co do zasady – wyższe stawki). Dla wielu osób to właśnie kwestie finansowe stoją na przeszkodzie w wyborze opcji rozwodu przy udziale profesjonalnego pełnomocnika.

Model mieszany, czyli pośrednia pomoc prawnika

Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest tzw. model mieszany, który w ostatnim czasie znacznie zyskuje na popularności z uwagi na niższe koszty i jednoczesną pomoc profesjonalisty. Jest to dobra opcja również dla osób, które są w stanie porozumieć się z małżonkiem, ale nie wiedzą, jak zabrać się do napisania pozwu o rozwód.

W tym celu powstała strona prawomocna.pl. Ma ona pomóc Ci w przygotowaniu i wniesieniu do sądu skutecznego pozwu o rozwód, który będzie zawierać wszystkie niezbędne informacje dotyczące Twojego małżeństwa, przyczyn jego rozpadu oraz sytuacji Twojego dziecka.

Jak to wygląda w praktyce?

Po zakupie pakietu rozwodowego otrzymujesz e-booka, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje o tym, jakie dokumenty przygotować do pozwu o rozwód wraz ze wskazówkami, gdzie można je uzyskać. Dzięki temu nie tracisz czasu na szukanie tych informacji w sieci. Poza tym znajdziesz tam listę pytań, które zadam Ci podczas rozmowy telefonicznej, aby przygotować skuteczny pozew o rozwód. Dowiesz się także, jak prawidłowo wyliczyć kwotę alimentów. Wolisz kontakt elektroniczny? Nie ma problemu! Odpowiedzi na pytania możesz wysłać mailem.

W kolejnym kroku otrzymasz gotowy pozew do akceptacji i e-book „Przewodnik Rozwodowy”, w którym znajdziesz:

  • checklistę, dzięki której masz pewność, że skompletujesz i złożysz w sądzie pozew o rozwód w sposób prawidłowy i skuteczny,
  • listę najczęściej zadawanych w sądzie pytań,dzięki której samodzielnie przygotujesz się do rozprawy,
  • savoir-vivre sali sądowej,dzięki której dowiesz się m.in., gdzie zająć miejsce na sali sądowej, jak zwracać się do sądu oraz jak ubrać się na rozprawę,
  • listę porozwodowych wskazówek, dzięki której będziesz wiedzieć m.in. jak i kiedy wystąpić do sądu po wyrok rozwodowy, jak i gdzie zmienić nazwisko na panieńskie.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pakietach rozwodowych, tutaj znajdziesz więcej informacji.

 

Proponowana opcja rozwodu z pośrednim udziałem prawnika jest idealnym rozwiązaniem dla par, które chcą rozwieść się bez orzekania o winie. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tego wariantu skorzystać nawet w przypadku, gdy z byłym partnerem łączą Was dzieci.

Sądzę, że wymienione powyżej opcje przeprowadzenia rozwodu w sposób dostateczny i obiektywny przedstawiają wady i zalety każdego z rozwiązań. Mam nadzieję, że zgromadzone informacje ułatwią Ci podjęcie decyzji o tym, który z wariantów będzie dla Ciebie najkorzystniejszy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *