Postępowanie rozwodowe toczy się za tzw. drzwiami zamkniętymi, czyli z wyłączaniem jawności. Oznacza to, że publiczność nie ma wstępu na salę rozwodową. Nasi sąsiedzi lub inni zainteresowani nie mogą od tak po prostu przyjść do sądu i posłuchać pikantnych ciekawostek z naszego życia. Ale dzięki orzeczeniom sądów rozwodowych możemy dowiedzieć się nieco o życiu małżeńskim Polaków, a przede wszystkim o powodach ich rozstań. Dodatkowo za sprawą Głównego Urzędu Statystycznego, który corocznie prowadzi badania dotyczące rozwodów i separacji wiemy, dlaczego się rozwodzimy.
Artykuł otwiera serię, w której przedstawię top 10 przyczyn rozwodów w Polsce oraz wyjaśnię jak do tematu podchodzą sądy. Linki do artykułów będą regularnie pojawiać się na stronie, więc zapraszam do czytania.
Zobacz również: Rozwód w 8 dni? Sprawdź ile naprawdę trwa rozwód!
Zacznijmy od liczb
Liczba rozwodów w Polsce rosła z roku na rok. Niewielki spadek odnotowano w 2020 r. Powodem mogło być zamknięcie sądów w czasie pandemii COVID oraz ich dalsze ograniczone funkcjonowanie. Być może również społeczeństwo wstrzymywało się z decyzją o rozwodzie w tym niepewnym czasie. Prognozowano, że koronawirus wywoła falę rozwodów w Polsce, czy faktycznie tak się stało pokażą przyszłe statystyki.
Zdecydowanie częściej na rozwód decydowali się mieszkańcy miast. W 2020r. najwięcej par rozwiodło się w województwie dolnośląskim, a najmniej w podkarpackim.Statystyki pokazują, że najczęściej decydujemy się na rozwód bez orzekania o winie. To kobiety w przeważającej części podejmują decyzję o formalnym zakończeniu małżeństwo i wnoszą pozew o rozwód.
Top 10 przyczyn rozwodu w Polsce
Dzięki danym z GUS wiemy z jakich powód rozwodzili się Polacy w 2020 r. Oczywiście, rzadko kiedy rozwodzimy się tylko z jednego powodu. Zwykle jest ich kilka. Do top 10 przyczyn rozwodu w Polsce zaliczamy:
- Niezgodność charakterów
- Zdrada, czyli niedochowanie wierności małżeńskiej
- Nadużywanie alkoholu
- Nieporozumienia na tle finansowym
- Naganny stosunek do członków rodziny
- Inne powody (m.in przemoc domowa)
- Trudności mieszkaniowe
- Dłuższa nieobecność
- Różnice światopoglądowe
- Niedobór seksualny
W kolejnych artykułach dowiesz się, jak sądy interpretują powyższe powody, które z nich uważane są za zawinione, a które za niezawinione przyczyny rozpadu małżeństwa. Zyskasz również wiedzę jak udowodnić w procesie poszczególne powody rozwodu.