Dlaczego się rozwodzimy.. Top 10 przyczyn

Dlaczego się rozwodzimy? Top 10 przyczyn.

Postępowanie rozwodowe toczy się za tzw. drzwiami zamkniętymi, czyli z wyłączaniem jawności. Oznacza to, że publiczność nie ma wstępu na salę rozwodową.  Nasi sąsiedzi lub inni zainteresowani nie mogą od tak po prostu przyjść do sądu i posłuchać pikantnych ciekawostek z naszego życia. Ale dzięki orzeczeniom sądów rozwodowych możemy dowiedzieć się nieco o życiu małżeńskim Polaków, a przede wszystkim o powodach ich rozstań. Dodatkowo za sprawą Głównego Urzędu Statystycznego, który corocznie prowadzi badania dotyczące rozwodów i separacji wiemy, dlaczego się rozwodzimy.

Artykuł otwiera serię, w której przedstawię top 10 przyczyn rozwodów w Polsce oraz wyjaśnię jak do tematu podchodzą sądy. Linki do artykułów będą regularnie pojawiać się na stronie, więc zapraszam do czytania.

Zobacz również: Rozwód w 8 dni? Sprawdź ile naprawdę trwa rozwód! 

Zacznijmy od liczb

 Liczba rozwodów w Polsce rosła z roku na rok. Niewielki spadek odnotowano w 2020 r. Powodem mogło być zamknięcie sądów w czasie pandemii COVID oraz ich dalsze ograniczone funkcjonowanie. Być może również społeczeństwo wstrzymywało się z decyzją o rozwodzie w tym niepewnym czasie. Prognozowano, że koronawirus wywoła falę rozwodów w Polsce, czy faktycznie tak się stało pokażą przyszłe statystyki.ROZWÓD PRAWOMOCNA

Zdecydowanie częściej na rozwód decydowali się mieszkańcy miast. W 2020r. najwięcej par rozwiodło się w województwie dolnośląskim, a najmniej w podkarpackim.Statystyki pokazują, że najczęściej decydujemy się na rozwód bez orzekania o winie. To kobiety w przeważającej części podejmują decyzję o formalnym zakończeniu małżeństwo i wnoszą pozew o rozwód. 

Top 10 przyczyn rozwodu w Polsce

Dzięki danym z GUS wiemy z jakich powód rozwodzili się Polacy w 2020 r. Oczywiście, rzadko kiedy rozwodzimy się tylko z jednego powodu. Zwykle jest ich kilka. Do top 10 przyczyn rozwodu w Polsce zaliczamy:

  1. Niezgodność charakterów
  2. Zdrada, czyli niedochowanie wierności małżeńskiej
  3. Nadużywanie alkoholu
  4. Nieporozumienia na tle finansowym
  5. Naganny stosunek do członków rodziny
  6. Inne powody (m.in przemoc domowa)
  7. Trudności mieszkaniowe
  8. Dłuższa nieobecność
  9. Różnice światopoglądowe
  10. Niedobór seksualny

 

W kolejnych artykułach dowiesz się, jak sądy interpretują powyższe powody, które z nich uważane są za zawinione, a które za niezawinione przyczyny rozpadu małżeństwa. Zyskasz również wiedzę jak udowodnić w procesie poszczególne powody rozwodu.

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *