Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Przygotowując się do rozwodu należy ustalić, gdzie złożyć pozew o rozwód. Już w tym miejscu często pojawiają się wątpliwości, czy będzie to sąd rejonowy czy sąd okręgowy.

W przypadku sprawy o rozwód będzie to zawsze sąd okręgowy. 

W sytuacji, gdy oboje małżonków zamieszkuje nadal w tej samej miejscowości lub w różnych miejscowościach, ale leżących w okręgu tego samego sądu nie powinno być problemów z wyznaczeniem sądu.

Np. Państwo Kowalscy zamieszkiwali wspólnie w Olsztynie. Po rozstaniu, Pan Kowalski wyprowadził się ze wspólnego domu małżonków i wynajął mieszkanie w Olsztynku. Pani Kowalska pozostała w Olsztynie. Sądem właściwym do przeprowadzenia rozwodu będzie Sąd Okręgowy w Olsztynie, ponieważ małżonkowie nadal mieszkają w okręgu tego samego sądu.

Wyprowadzka małżonka

W związku z tym należy odpowiedzieć na pytanie, gdzie złożyć pozew o rozwód jeśli małżonek przeprowadził się do innej miejscowości?

Jeśli jeden z małżonków wyprowadził się to pozew należy złożyć przed sądem, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jeden z nich nadal tam zamieszkuje lub ma miejsce zwykłego pobytu.

Np. Państwo Kowalscy zamieszkiwali wspólnie w Olsztynie. Po rozstaniu, Pan Kowalski przeprowadził się do Gdańska. Pani Kowalska pozostała w Olsztynie. Sądem właściwym do przeprowadzenia rozwodu będzie nadal Sąd Okręgowy w Olsztynie, ponieważ Pani Kowalska pozostała w dotychczasowym miejscu zamieszkania małżonków (miejscowości) tj. Olsztynie.

W przypadku wyprowadzki obojga małżonków, sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej.

Np. Państwo Kowalscy zamieszkiwali wspólnie w Olsztynie. Po rozstaniu, Pan Kowalski przeprowadził się do Gdańska, a Pani Kowalska do Włocławka. Pan Kowalski zdecydował się wnieść pozew o rozwód. Sądem właściwym do przeprowadzenia rozwodu będzie Sąd Okręgowy we Włocławku, ponieważ tam zamieszkuje małżonka (pozwana).

Gdyby Pani Kowalska zdecydowała się wnieść sprawę o rozwód wówczas sądem właściwym byłby Sąd Okręgowy w Gdańsku, ponieważ to Pan Kowalski byłby pozwanym i zamieszkuje w Gdańsku. 

 Jeżeli strona pozwana nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, sądem wyłącznie właściwym do złożenia pozwu o rozwód będzie sąd miejsca zamieszkania powoda.

Np. Państwo Kowalscy zamieszkiwali wspólnie w Olsztynie. Po rozstaniu się Pan Kowalski przeprowadził się do Gdańska, a Pani Kowalska wyjechała do Berlina. Sądem właściwym do przeprowadzenia rozwodu będzie Sąd Okręgowy w Gdańsku, ponieważ tam zamieszkuje powód.

Mam nadzieję, że artykuł rozwiał Twoje wątpliwości gdzie złożyć pozew o rozwód. Odpowiedź nie jest tak oczywista jak mogłoby się wydawać.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *