Od kiedy obowiązuje zabezpieczenie alimentów

Od kiedy obowiązuje zabezpieczenie alimentów?

W trakcie sprawy rozwodowej lub o alimenty, sąd może wydać postanowienie o zabezpieczeniu alimentów, które ma na celu zapewnienie środków na utrzymanie dziecka do czasu zakończenia postępowania. Jednak często pojawia się pytanie: od kiedy takie zabezpieczenie zaczyna obowiązywać? Czy od daty złożenia wniosku? Od dnia wydania postanowienia? A może dopiero od momentu jego doręczenia?

👉O tym, jak uzyskać zabezpieczenie alimentów w trakcie rozwodu oraz na co warto się powołać, składając taki wniosek, przeczytasz tutaj: Zabezpieczenie alimentów w trakcie rozwodu

Z jaką datą Sąd udziela zabezpieczenia alimentów?

Zdarza się, że czekasz tygodniami, a nawet miesiącami, zanim sąd wyda postanowienie o zabezpieczeniu alimentów. Przez ten czas nie otrzymujesz żadnych pieniędzy na dziecko albo dostajesz symboliczne kwoty, które nie pokrywają nawet części potrzeb. W końcu przychodzi postanowienie i… niespodzianka. Alimenty są zabezpieczone od dnia wydania postanowienia. Czyli za wszystkie wcześniejsze miesiące – nic.

I tu pojawia się kluczowe pytanie: z jaką datą sądy faktycznie udzielają zabezpieczenia? Choć przepisy są wspólne, praktyka orzecznicza bywa bardzo różna – czasem wręcz zaskakująco różna.

W jednej ze spraw rozwodowych sąd zabezpieczył alimenty od dnia wydania postanowienia – mimo że wniosek został złożony znacznie wcześniej.

W innej sprawie, sąd udzielił zabezpieczenia, przyjmując po prostu początek miesiąca, w którym wydał postanowienie.

Jeszcze w innej sprawie, przy niemal identycznym stanie faktycznym, zabezpieczenie zostało udzielone z datą złożenia wniosku – mimo że od tamtego momentu minęły już trzy miesiące.

Co orzekł Sąd Najwyższy?

Na szczęście z pomocą przychodzi orzecznictwo. Sąd Najwyższy już dawno zauważył, że nie ma żadnych przeszkód, żeby alimenty z zabezpieczenia były przyznane z datą złożenia wniosku, a nie dopiero od momentu, gdy sąd go rozpatrzy.

W uzasadnieniu podkreślono, że gdyby przyjmować tylko datę wydania postanowienia, to dziecko mogłoby być przez wiele tygodni (a nawet miesięcy) pozbawione jakiegokolwiek wsparcia finansowego – tylko dlatego, że sąd nie zdążył wcześniej podjąć decyzji. A na to nie można się zgodzić.

Dla zainteresowanych fragment orzeczenia:

„Początek obowiązku alimentacyjnego ustalony w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia nie musi pokrywać się z datą wydania tego postanowienia. Przyjęcie przeciwnego poglądu prowadziłoby do sytuacji, w której uprawniony byłby pozbawiony przez pewien okres świadczeń, co nie może zyskać aprobaty. Nie ma przeszkód, by datę realizacji obowiązku alimentacyjnego ustalić od daty zgłoszenia wniosku.”
(Uchwała SN z dnia 5 lipca 1995 r., sygn. III CZP 86/95)

 

A jeśli sąd nie wpisze daty?

Zdarza się, że sąd nie wskaże w postanowieniu, od kiedy zabezpieczone alimenty mają być płacone. Co wtedy? W takiej sytuacji przyjmuje się, że postanowienie obowiązuje od dnia jego wydania  –  nawet jeśli wcześniej czekałaś miesiącami na jego rozpatrzenie.

Dlatego już na etapie pisania wniosku warto zadbać o to, by jasno wskazać datę, od której alimenty mają być wypłacane – najlepiej od dnia złożenia wniosku.

 

📌 Chcesz, by alimenty były zabezpieczone od początku? Zrób to dobrze od razu

Jeśli jesteś w trakcie rozwodu lub dopiero go planujesz, nie zostawiaj sprawy alimentów przypadkowi.

W ramach Pakietu Rozwód przygotuję dla Ciebie kompletny pozew o rozwód wraz z wnioskiem o zabezpieczenie alimentów – tak, by sąd nie miał wątpliwości co do Twoich oczekiwań.

🔗 👉 Zobacz, co zawiera Pakiet Rozwód

Rozwód online. Pakiet rozwód. Pozew o rozwód online

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *