Obrazek z tytułem pozory zdrady

Pozory zdrady

Czy wiedziałaś, że nie musisz przyłapać męża z kochanką na gorącym uczynku, aby zarzucić mu zdradę? W prawie istnieje też takie pojęcie jak ‘pozory zdrady’. Podczas rozwodu one również mogą być uznane za przyczynę rozpadu małżeństwa i przesądzić o orzeczeniu o winie jednego z małżonków.

Kwestie prawne

Według prawa zdrada to nie tylko stosunek seksualny lub inna czynność seksualna z osobą trzecią (nie małżonkiem). Uznawane za zdradę są również inne zachowania wobec osoby trzeciej, które stwarzają pozory cudzołóstwa lub w inny sposób wykraczają poza granice przyjętej normalnie obyczajowości i przyzwoitości. To właśnie one nazywane są ‘pozorami zdrady’.

Czym są pozory zdrady

Już samo słowo POZÓR wskazuje, że mamy do czynienia z łudzącym wrażeniem czegoś. W przypadku pozorów zdrady mowa oczywiście o łudzącym wrażeniu, że małżonek może pozostawać w intymnej lub zbyt bliskiej emocjonalnej relacji z inną konkretną osobą.

Co można uznać za pozory zdrady

Aby rozpoznać pozory zdrady, zachowanie małżonka trzeba ocenić obiektywnie. Dla sądu nie będzie istotne nasze przekonanie lub podejrzenia co do relacji, a konkretne wydarzenia i sytuacje. Jeśli one jasno wskazują na możliwość naruszenia obowiązku wierności, to wówczas może być to uznane za pozory zdrady.

Mogą to być na przykład:

  •     pozostawanie w zbyt bliskiej relacji emocjonalnej z inną kobietą,
  •     częste przebywanie w towarzystwie innej kobiety,
  •     częste wizyty w domu innej kobiety podczas nieobecności żony, 
  •     częste wizyty w domu innej kobiety,
  •     częsty kontakt telefoniczny,
  •     prywatne zdjęcia, innej niż żona, kobiety w telefonie, 
  •     wysyłanie roznegliżowanych zdjęć osobie trzeciej, 
  •     udział w imprezie okolicznościowej z osobą trzecią bez wiedzy małżonka.

Jak rozpoznać pozory zdrady

Zazwyczaj, aby te zachowania rzeczywiście zostały uznane za zdradę, powinny się powtarzać. Jednak czasami nawet jednorazowe poważne naruszenie norm moralnych może skutkować trwałym nadszarpnięciem zaufania i usprawiedliwionym poczuciem zdrady.

Wpływ na rozwód

Małżonek stwarzający pozory zdrady zwykle jest uznawany za winnego rozkładu pożycia stron. Jednak najpierw trzeba mu udowodnić, iż rzeczywiście doszło do takiej sytuacji. Może to być dowodzone w postępowaniu sądowym podobnie jak sama zdrada za pomocą zeznań świadków, przesłuchania stron, raportu detektywistycznego, zdjęć umieszczanych przez małżonka lub inne osoby na portalach społecznościowych, bilingów telefonicznych. Więcej o wpływie zdrady na postępowanie rozwodowe przeczytasz w artykule ‘Zdrada małżeńska a rozwód‘.

Pozory zdrady

Obrazek z tytułem pozory zdrady

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *