Wyprowadzka w trakcie rozwodu

Na temat wyprowadzki z domu, w którym mieszkałaś wspólnie z małżonkiem, krąży wiele legend. Wśród planujących rozwód panuje przekonanie, że wyprowadzka w trakcie rozwodu jest zakazana i będzie postrzegana jako wina w rozkładzie małżeństwa. Dlatego często obawiają się opuszczenia mieszkania, nawet jeśli sytuacja jest napięta i powoduje spory stres. Nie dajmy się zwariować! Wspólne mieszkanie w czasie rozwodu może być naprawdę trudne i przynieść więcej strat niż pożytku.

Wyprowadzka w trakcie rozwodu – na co zwrócić uwagę?

Opuszczenie bez powodu wspólnego mieszkania lub odseparowanie się od drugiego małżonka stanowi naruszenie obowiązków małżeńskich i będzie uznane za zawinioną przyczynę rozpadu małżeństwa. Dlatego ważny jest powód wyprowadzki.

W sytuacji, gdy mąż dopuszcza się wobec żony rękoczynów i używa gróźb karalnych, to oczywiste jest, że wyprowadzka z domu nie będzie uznana za przyczynę rozkładu pożycia. Każdy ma prawo do bezpieczeństwa osobistego w domu (dotyczy to również dzieci stron). Podobnie, gdy wyprowadzka następuje w reakcji na inne naganne zachowanie małżonka.

Jeśli nie czujesz się zagrożona ani w sposób rażący nie są naruszane Twoje granice, a mimo to chcesz się wyprowadzić, to pamiętaj: wyprowadzka w trakcie rozwodu nie może być utożsamiana z zerwaniem pożycia małżonków. Istotne będzie więc jakie czynniki o niej zdecydowały i jak przedstawisz to w sądzie. 

Strategia rozwodowa

Obawiasz się, że małżonek będzie chciał wykorzystać Twoją wyprowadzkę przeciwko Tobie?

Nie musisz czekać z opuszczeniem mieszkania czy domu do zakończenia sprawy. Wystarczy, że najpierw złożysz pozew o rozwód, a dopiero później się wyprowadzisz. W pozwie dokładnie przedstaw swoją sytuację oraz powody rozstania. Od razu wskaż też, że planujesz wyprowadzkę oraz opisz jej przyczyny. Nawet jeśli wnioskujesz o tzw. rozwód polubowny (bez orzekania o winie) nie masz pewności, jaką odpowiedź złoży Twój mąż, więc warto w ten sposób się zabezpieczyć.

Jakie skutki może mieć  wyprowadzka w trakcie rozwodu

Poza kwestią winy w rozkładzie pożycia warto poznać pozostałe konsekwencje, jakie niesie za sobą wyprowadzka w trakcie rozwodu. 

  • Po pierwsze, dobrowolnie rezygnujemy z możliwości korzystania z mieszkania. Nie wpływa to na nasze prawo własności oraz prawa związane z podziałem majątku, a jedynie na możliwość korzystania z mieszkania. 
  • Po drugie, w sądowym podziale majątku większe prawdopodobieństwo przyznania mieszkania ma ten z małżonków, który nadal w nim zamieszkuje. Więcej informacji o podziale majątku znajdziesz w bezpłatnym e-booku “25 mitów na temat rozwodu”.
  • Po trzecie, jeśli rozważasz wyprowadzkę i równocześnie chcesz, żeby dzieci były przy Tobie, wyprowadź się z nimi. Pozostawienie dzieci w dotychczasowym miejscu zamieszkania może skutkować tym, że sąd na czas postępowania, jak również po rozwodzie zdecyduje, że dzieci powinny być przy drugim z rodziców.

Świadoma decyzja

Wyprowadzka w trakcie rozwodu musi być Twoją świadomą decyzją. Opuszczenie mieszkania ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Zostając w mieszkaniu, zabezpieczasz się przed ewentualnymi zarzutami małżonka i zwiększasz swoje szanse na przyznanie nieruchomości w trakcie podziału majątku. Z drugiej strony, wspólne mieszkanie w trakcie rozwodu może prowadzić do wielu kłótni i nieprzyjemnych sytuacji. To Ty musisz zdecydować, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. 


Nie chcesz zapisywać się do newslettera? E-book możesz również kupić w sklepie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *