Zdrada małżeńska a rozwód 

Zdrada, czyli niedochowanie wierności małżeńskiej jest drugą z najczęstszych przyczyn rozwodu w Polsce. Jednocześnie wydaj się być najbardziej spektakularnym powodem rozstania. Bez wątpienia wzbudza najwięcej emocji wśród rozstających się par oraz ciekawości u osób postronnych. Sprawdź, jak ma się zdrada do rozwodu. 

 

Czym jest zdrada małżeńska?

Podstawowym obowiązkiem małżonków jest wierność. Jest to obowiązek zarówno wśród małżeństw cywilnych jak i małżeństw kościelnych. Zdrada małżeńska polega na:

  • utrzymywaniu stosunków płciowych z osobami trzecimi, 
  • podejmowaniu innych zachowań seksualnych z osobami trzecimi, 
  • utrzymywaniu relacji z innymi osobami, które mogą wskazywać na pozory zdrady, 
  • nawiązaniu zbyt bliskich relacji emocjonalnych lub uczuciowych z osobą trzecią, w szczególności takich, z którymi łączą się czułości, wyznania miłości. 

 

Z perspektywy sądu zdradzający małżonek zazwyczaj jest winny rozpadu małżeństwa. Zdrada jest zawinioną przesłanką rozwodu. Co ciekawe, nawet zgoda drugiego małżonka na zdradę, nie usprawiedliwia jej, gdyż jednym z fundamentów małżeństwa jest wierność.

 

Można powiedzieć, że zdrada jest czynem niedozwolonym w świetle zasad współżycia społecznego. Nie stanowi jednak przestępstwa i niemożliwe jest wymierzenie za nią kary w rozumieniu prawa karnego.

 

Jak udowodnić zdradę? 

 

Zdradę można udowodnić w dowolny sposób. Można wykorzystać zeznania świadków, którzy potwierdzą zachowanie małżonka, dokumentację fotograficzną, zrzuty ekranu z portali społecznościowych, sprawozdanie detektywa oraz inne materiały. 

 

Czy warto przesłuchać kochankę lub kochanka? Tu nie ma jednej prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od przyjętej strategii oraz od tego, czy dysponujemy innymi dowodami zdrady. Warto się również zastanowić, czy jesteście gotowi na tego typu konfrontację w sądzie.

 

Jak bronić się przed zarzutem zdrady?  

 

Należy udowodnić przed sądem, że małżeństwo od dłuższego czasu nie funkcjonowało prawidłowo. Więzi łączące małżonków zostały zerwane bądź poważnie naruszone np. więź fizyczna (brak współżycia), więź uczuciowa (brak okazywania sobie uczuć), więź gospodarcza (wprowadzenie oddzielnych półek w lodówce). Zdrada nie powinna być postrzegana jako przyczyna rozpadu małżeństwa, a skutek tego, że małżeństwo już wcześniej się rozpadło.  Zapamiętaj: Zdrada jako skutek rozpadu małżeństwa, a nie jako przyczyna!

 

Jak to zrobić? Podobnie jak w przypadku chęci udowodnienia zdrady pomocne okażą się zeznania świadków oraz dowody potwierdzające Twoją wersję wydarzeń. Mogą to być różnego rodzaju dokumenty prywatne, potwierdzające rozłam w życiu małżonków, dokumentacja fotograficzna, zrzuty ekranu z portali społecznościowych.

 

Potrzebujesz skonsultować swoją sprawę rozwodową? Zapraszam na konsultacje. 

 

Komentarze

  1. Super artykuł, napisany bardzo przejrzyście 🙂
    Z niecierpliwością czekam na więcej!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *