Czy opieka naprzemienna jest dobra dla dziecka?

Czy opieka naprzemienna jest dobra dla dziecka?

Czy opieka naprzemienna jest dobra dla dziecka? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród rodziców, rozważających ten model opieki. Niestety, nie ma jednej prostej odpowiedzi. Właściwym pytaniem powinno być: czy opieka naprzemienna będzie dobra dla mojego dziecka?

Szukając odpowiedzi  na to warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników:

– potrzeby dziecka,

– wiek dziecka,

– relacje między rodzicami,

– logistykę,

– warunki mieszkaniowe i życiowe.

Każda rodzina jest inna, a to, co sprawdza się w jednym przypadku, niekoniecznie będzie odpowiednie w innym. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przeanalizować te aspekty i zastanowić się, jak mogą one wpłynąć na Twoje dziecko.

Potrzeby dziecka

Zastanów się nad potrzebami własnego dziecka. Czy opieka naprzemienna zminimalizuje stres dziecka związany z rozstaniem rodziców? A może dziecko jest silnie związane z jednym rodzicem i opieka naprzemienna spowoduje niepotrzebny stres? To trudne pytania, ale moim zdaniem warto posłuchać, co do powiedzenia ma dziecko, o ile wiek dziecka i jego rozwój umożliwia mu zajęcie stanowiska w tej kwestii. Wydając orzeczenia w sprawach dziecka Sąd również słucha potrzeb dziecka i uwzględnia jego rozsądne życzenie

Zobacz także: Opieka naprzemienna: argumenty za

Opieka naprzemienna: argumenty przeciw

Wiek dziecka

W teorii opiekę naprzemienną można ustanowić w każdym wieku. W praktyce nie jest to rozwiązanie pożądane wobec niemowląt oraz dzieci do drugiego roku życia. Codzienność pokazuje, że dla małych dzieci to zwykle matka jest rodzicem pierwszoplanowym i tzw. „bezpieczną bazą”. Praktyka sądowa pokazuje, że najczęściej opiekę naprzemienną ustanawia się wobec dzieci w przedziale wiekowym od 3-4 lat do 13 lat. Z badań opublikowanych w 2016 r. wynika, że w Polsce ustanawia się opiekę naprzemienną wobec dziecka, które ma średnio 8,4 lat. Jednak w tym czasie model opieki naprzemiennej dopiero raczkował w Polsce, więc dane mogą być już nieaktualne.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Opieka naprzemienna: od jakiego wieku?

Relacje rodziców

Relacje rodziców to bardzo ważna kwestia przy decyzji o opiece naprzemiennej. Teoretycznie poprawna relacja rodziców nie jest warunkiem koniecznym ustanowienia opieki naprzemiennej, ale w praktyce jest ona bardzo pożądana. Trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie tego modelu opieki przy skłóconych rodzicach, którzy nie rozmawiają ze sobą, rywalizują o dziecko i czynią wobec siebie złośliwości. W związku z tym od rodziców wymaga się przynajmniej, aby byli w stanie porozumieć się w sprawach dziecka, przestrzegać ustalonych zasad, sprawiedliwie (nie oznacza to w pewnych sytuacjach „po równo”) dzielić koszty utrzymania dziecka i wymieniać się informacjami dotyczącymi dziecka.

Przeczytaj także: Opieka naprzemienna a brak zgody drugiego rodzica

 

Logistyka opieki naprzemiennej

Kolejną ważną kwestią jest odległość między mieszkaniami rodziców, jak również odległość z domu rodzica do przedszkola lub szkoły. Musisz zdać sobie sprawę, że wykonywanie pieczy naprzemiennej wymaga zorganizowania pod kątem przemieszczania się dziecka z jednego domu do drugiego oraz z domu każdego rodzica do placówki opiekuńczo-oświatowej. Zgodnie z założeniami opieki naprzemiennej, odległość pomiędzy domami rodziców nie powinna być duża. Przyjmuje się, że rodzice powinni mieszkać przynajmniej w tej samej miejscowości. Kwestia może być utrudniona przy dużych aglomeracjach  miejskich takich jak np. Warszawa lub Trójmiasto. Dziecko uczęszcza do jednego przedszkola lub szkoły, wobec czego dojazd z domu rodzica do placówki powinien być porównywalny i  nie powinien być nadmiernie uciążliwy dla dziecka.

 

Warunki mieszkaniowe 

Dziecko powinno mieć zapewnione podobne warunki mieszkaniowe u każdego z rodziców.  Podobnie wygląda sytuacja z rzeczami codziennego użytku takimi jak ubrania, środki czystości, materiały edukacyjne,  książki oraz zabawki. Celem jest, aby dziecko czuło się w każdym mieszkaniu jak u siebie bez konieczności nieustannego pakowania i poczucia przeprowadzki. Oczywiście wiąże się to ze zwiększonymi wydatkami po stronie rodziców, dlatego istotne jest, aby rodzice mieli porównywalną sytuację majątkową. 

Zobacz także: Opieka naprzemienna a 500 plus

 

Mam nadzieję, że artykuł pomoże Ci albo przynajmniej przybliży Cię do podjęcia świadomej decyzji o opiece naprzemiennej. Jeśli Twoje wątpliwości związane są głównie z potrzebami dziecka rozważ konsultację z psychologiem dziecięcym, który może pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojego dziecka.

 

Masz pytania? Napisz w komentarzu!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *