Opłaty mieszkaniowe a rozwód

W procesie o rozwód wiele kwestii wymaga wyjaśnienia i uregulowania. Jedną z nich są opłaty mieszkaniowe, które stanowią istotny element codziennej egzystencji. Temat potrafi rozgrzać do czerwoności, szczególnie w sytuacji opuszczenia przez jednego z małżonków wspólnego mieszkania. W artykule dowiesz się, które opłaty mieszkaniowe możesz rozliczyć wspólnie z małżonkiem, a które nie. Dowiesz się również, kiedy możesz żądać zwrotu połowy wartości opłat mieszkaniowych. Przeczytaj artykuł “opłaty mieszkaniowe a rozwód” i nie daj się zaskoczyć. 

Opłaty mieszkaniowe w trakcie rozwodu

Musisz zrozumieć, że podczas procesu rozwodowego, aż do jego ostatecznego zakończenia, małżeństwo zazwyczaj funkcjonuje na zasadzie wspólności majątkowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie zdecydowali się na ustrój rozdzielności majątkowej. Może on wynikać z wcześniejszej umowy między nimi (tzw. intercyzy) lub takich okoliczności jak np. upadłość konsumencka. W czasie wspólności majątkowej dochody obojga małżonków są traktowane jako wspólne.

W praktyce oznacza to, że jeśli jedno z małżonków samodzielnie ponosi opłaty mieszkaniowe, takie jak czynsz czy raty kredytu hipotecznego, są one pokrywane z majątku wspólnego.

Sprawdź: Spłata kredytu w czasie rozwodu

W efekcie, nawet jeśli jedno z małżonków sfinansuje te wydatki, nie ma formalnego sposobu na żądanie zwrotu połowy tych kosztów od drugiego małżonka, dopóki ustrój majątkowy nie zostanie zmieniony. Rozwiązaniem tego problemu jest prawomocny rozwód lub ustanowienie rozdzielności majątkowej.

Dlatego, jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, warto rozważyć podjęcie kroków prawnych mających na celu formalne uregulowanie kwestii majątkowych, co umożliwi Ci lepsze zarządzanie finansami w trakcie procesu rozwodowego.

Sprawdź: Rozdzielność majątkowa w trakcie rozwodu

 

Opłaty mieszkaniowe po rozwodzie

Dobra wiadomość jest taka, że po zakończeniu małżeństwa, ale również po wprowadzeniu ustroju rozdzielności majątkowej możesz rozliczyć opłaty mieszkaniowe z małżonkiem. W sprawie o podział majątku wspólnego możesz domagać się zwrotu poniesionych przez Ciebie wydatków, proporcjonalnie do Waszych udziałów w nieruchomości (zwykle połowa).

Opłaty mieszkaniowe, które można rozliczyć:

  • wspólny kredyt hipoteczny,
  • stałe opłaty czynszowe (np. obejmujące eksploatację, administrację i zarządzenia, fundusz remontowy, opłaty za domofon, światło na klatce schodowej i inne)
  • wydatki z tytułu opłacenia podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste
  • inne nakłady konieczne w zależności od sytuacji stron.

Opłaty mieszkaniowe, które nie podlegają rozliczeniu:

  • opłaty eksploatacyjne np. prąd, woda, gaz, śmieci, gdyż wynikają z korzystania z mieszkania przez jednego z małżonków

 

Opłaty mieszkaniowe a zmiana zamków

 Czytając artykuł „Rozwód a zmiana zamków” mogłaś zastanawiać się, czy pozbawienie małżonka możliwości korzystania z nieruchomości wpływa na jego obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania mieszkania. Odpowiedź brzmi: NIE.

Małżonek, będący współwłaścicielem mieszkania jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania mieszkania. Obowiązek ciąży na nim nawet jeśli nie korzysta z mieszkania i nie domaga się z korzystania z niego.

 

 Na koniec warto podkreślić, że wiedza kiedy i jakie opłaty mieszkaniowe możesz rozliczyć w związku z rozwodem jest bardzo ważna z punktu widzenia organizacji finansów w rozwodzie. Świadomość prawna w tym zakresie spowoduje, że unikniesz zaskoczenia i zminimalizujesz stres związany z rozwodem i podziałem majątku. Jeśli potrzebujesz konsultacji prawnej, aby maksymalnie zabezpieczyć się finansowo w związku z rozwodem bądź potrzebujesz wsparcia w ułożeniu strategii rozwodowej możesz skorzystać z opcji KONSULTACJI ONLINE. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *