Rozwód a zmiana zamków

Decyzja o rozstaniu podjęta. Zaczynasz myśleć o nowym życiu i wówczas zastanawiasz się: czy zmiana zamków  jest możliwa?  Taka opcja jest bardzo kusząca szczególnie, gdy rozstaliście się w nieprzyjemnych okolicznościach. Masz obawy, że małżonek pojawi się w domu podczas Twojej nieobecności. A co, jeśli będzie chciał zabrać część Twoich rzeczy albo kłócić się? W niektórych przypadkach możesz także obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Przeczytaj artykuł i nie daj się zaskoczyć!

Jak to jest z tą zmianą zamków po rozstaniu?

Jako zasadę przyjmij, że nie powinnaś zmieniać zamków w drzwiach waszego kiedyś wspólnego „gniazdka”. Twój mąż jest tak samo jak Ty uprawniony do korzystania z domu lub mieszkania, które wspólnie do tej pory zamieszkiwaliście. Życie to nie film, więc zapomnij o wystawieniu jego rzeczy za drzwi i wymianie zamków. Twój małżonek jest prawnie chroniony przez tzw. powództwo posesoryjne. Oznacza to, że może domagać się przed sądem dopuszczenia go do współposiadania nieruchomości. Innymi słowy: ma prawo żądać, żebyś umożliwiła mu swobodny dostęp do nieruchomości.

Tak to wygląda w teorii. W praktyce jednak istnieje kilka wyjątków. Dowiedz się kiedy zmiana zamków po rozstaniu jest możliwa.

Mąż dobrowolnie wyprowadził się z domu

Wyobraź sobie sytuację, że mąż dobrowolnie wyprowadził się z domu. Spakował swoje rzeczy i wynajął oddzielny lokal. Przestał pojawiać się w domu, a jeśli już to jako gość. Jego dobrowolna wyprowadzka i przede wszystkim fakt wynajęcia oddzielnego lokum uzasadnia przyjęcie, że jego celem była definitywna wyprowadzka. Zerwał więzi z Waszym dotychczasowym lokum i nie zamierza do niego wracać. W takich okolicznościach wymiana zamków (na wypadek jego późniejszej zmiany zdania) nie będzie naruszała jego praw.

Wyprowadzka wyprowadzce nierówna

W przypadku wyprowadzki męża do osób trzecich, sytuacja jest bardziej złożona.

Załóżmy, że mąż spakował znaczną większość swoich rzeczy (np. dokumenty, ubrania, sprzęt komputerowy, środki higieny osobistej itp.). Wyprowadził się do rodziców albo do nowej partnerki. Masz wówczas podstawy sądzić, że zrobił to celowo, aby do waszego wspólnego domu już nie wracać.

Jednakże, gdyby zabrał tylko kilka sztuk ubrań, komputer, podstawowe środki higieny, które wystarczyłyby mu tylko na kilka dni to zachodzą podstawy do uznania, że ma zamiar wracać do domu. Świadczy o tym pozostawienie większości rzeczy w mieszkaniu. W takiej sytuacji zmiana zamków po rozstaniu stanowiłaby naruszenie jego prawa do współposiadania nieruchomości.

Jeszcze innym przypadkami są sytuacje, w których wydaje się że małżonek definitywnie wyprowadził się z domu. Nie pojawia się od dłuższego czasu pomimo pozostawienia nawet części rzeczy. Tymczasm po jakimś czasie zjawia się np. podczas Twojej nieobecności i zaczyna wywozić sprzęt AGD, RTV, który wspólnie zakupiliście. Albo faktycznym powodem jego powrotu jest chęć denerwowania w związku z trwającym procesem o rozwód. Mogę wyobrazić sobie nawet sytuację, że obawiasz się męża, bo w tle Waszej sprawy o rozwód toczy się postępowanie karne, które potwierdzają choćby częściowo zarzuty zniewagi, naruszania nietykalności cielesnej. W takiej sytuacji decydujesz się zmienić zamki a mąż w odpowiedzi składa do sądu pozew o dopuszczenie do współposiadania nieruchomości.

Sprawdź także: Spłata kredytu w czasie rozwodu

Jak podchodzi do tego sąd?

Sąd bada tylko ostatni stan posiadania, czyli skupia się tylko na tym, kiedy małżonek miał swobodny dostęp do domu, na czym on polegał.

Bada również, kiedy i jak nastąpił brak dostępu do lokalu oraz czy małżonek zwracał się o wydanie mu nowego kompletu kluczy.

Pozostawienie sobie „starych” kluczy do mieszkania oraz większości rzeczy w mieszkaniu uzasadnia przyjęcie, że dalej z tego mieszkania planuje korzystać, nawet jeśli śpi w mieszkaniu kilka dni w tygodniu, a resztę poza domem.

Ocena danej sytuacji należy do sądu. Gdy sąd dojedzie do przekonania, że pozbawiłaś małżonka bezprawnie dostępu do nieruchomości to oczywiście przychyli się do jego żądania i przywróci mu dostęp do niej. Za nim to jednak nastąpi może minąć dużo czasu.

ALE!

W pewnych sytuacjach sąd może dojść do wniosku, że udzielenie ochrony mężowi będzie stanowiło nadużycie prawa. Sąd zbada jakimi motywami kierował się małżonek, składając pozew. W szczególności czy pomiędzy Wami jest konflikt oraz jakie jest jego podłoże. Jeśli złożenie pozwu wynika wyłącznie z szykany,  powództwo zostanie oddalone. Sąd zastosuje wówczas art. 5 k.c., ponieważ nie da się w inny sposób zabezpieczyć prawa żony, która miała ważne i uzasadnione powody do zmiany zamków po rozstaniu.

Warto również pamiętać, że mąż ma jedynie 1 rok na wytoczenie powództwa, liczonego od chwili naruszenia posiadania, czyli właśnie wymiany zamków po rozstaniu. Złożenie pozwu po tym terminie skutkować będzie również jego nieuwzględnieniem.

Widzisz sama, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji życiowej w jakiej się znajdujesz.

Przeanalizuj swoją sytuację i oceń, czy masz faktyczne powody do zmiany zamków po rozstaniu. Jeśli tak, warto pomyśleć na zapas o zebraniu dowodów. Powinny potwierdzać  Twoją wersję zdarzeń np. możesz pokazać mieszkanie koleżance, która potwierdzi przed sądem fakt zabrania większości rzeczy męża. Możesz również zadbać o dokumentację fotograficzną, która to potwierdzi. Na koniec pamiętaj, że samodzielne zamieszkanie w Waszym dotychczasowym lokum nie ma znaczenia dla jego prawa własności. Będzie ona dalej stanowiła przedmiot podziału Waszego majątku wspólnego.

Zmiana zamków a opłaty mieszkaniowe

Zastanawiasz się, kto ponosi koszty opłat mieszkaniowych? Poznaj zasady i możliwości rozliczeń opłat mieszkaniowych w trakcie i po rozwodzie. W artykule znajdziesz również odpowiedź co z opłatami mieszkaniowymi przy zmianie zamków? Opłaty mieszkaniowe a rozwód. 

Potrzebujesz dowiedzieć się więcej? Zadaj pytanie w komentarzu albo napisz do mnie klikając tutaj.

  1. Co w takim razie z płaceniem? Uciekłam z domu, zabrałam większość rzeczy, nie moge teraz wejsc bo zamki wymienione ale placic za dom musze i nie mam do niego wstępu…serio?

    1. Płatności związane z domem / mieszkaniem mogą zostać rozliczone w sprawie o podział majątku. Mowa tu przede wszystkim o podatku od nieruchomości, opłatach czynszowych, rozliczeniu kredytu. Z kolei koszty związane z eksploatacją mieszkania (woda, prąd, gaz) powinny obciążać tylko tego małżonka, który faktycznie korzysta z mieszkania.

    2. Złożyłam pozew o rozwód. Mąż mnie nęka, miałam zakładane podsluchy w domu, córka miała GPSa w kurtce, rozbił mi szybę w kuchni, bezpodstawnie zgłasza mnie na policję oskarżając o różne rzeczy, 10letnia córką się go boi i śpi ze mną w sypialni pod kluczem. Mąż nie jest w domu zameldowany (nadal u rodziców) a właścicielem domu jestem ja bo jakiś czas temu przepisał dom z majątku wspólnego do mojego osobistego. Mam z grudnia obdukcję jak mnie poszarpał. Będzie składana sprawa o znęcanie się psychiczne i fizyczne. Czy mogę teraz przed jakąkolwiek sprawą zmienić już zamki i go nie wpuszczać do domu? Bo sprawa rozwodowa wir że będzie trwała długo a ja nie mogę normalnie funkcjonować w domu z dziecmi

      1. Jeśli mąż nadal z Panią mieszka i dopuszcza się przemocy fizycznej lub psychicznej wobec Pani lub córki może Pani złożyć do sądu wniosek o nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania, jeżeli zachowanie sprawcy czyni wspólne zamieszkiwanie szczególnie uciążliwym.

        Podjęcie samodzielnej decyzji o zmianie zamków i uniemożliwienie mężowi korzystania z mieszkania (pozbawienie go dostępu do niego) narusza jego posiadanie.

  2. Witam,mam pytanie.Wyszłam z mieszkania kwaterunkowego tylko z osobistymi rzeczami,zostawiając w ten sposób synowi lokum bo miał dziewcxynę,ale powiedziałam że jak będą sie wyprowadzać,to ja spowrotem wracam.Syn kupił mieszkanie i się wyprowadził w lipcu tego roku,ja jestem z byłym po rozwodzie,nie chcąc w wieku 62 lat wyciągać brudów,jest rozwód bez orzekania o winie.Z nim przeszłam chorror życiowy.Alkoholik,zdrady notoryczne,awanturnik,niejednokrotnie narażał nasze życie,moje,syna,mojej i jego córki,którą też sìę opiekowałam.W zeszłym roku wziełam ślub cywilny z człowiekiek niepijącym ale schorowanym.Mieszkamy w mieszkaniu jego nieżyjących teścìów,do którego on nie ma żadnego prawa.Należy się trzem osobom,dwóch synów i córce mojego męża.Ja jestem w tym mieszkaniu zameldowana na pobyt stały,ponoć nie wymeldował mnie,ja jeszcze nie sprawdzałałam.On teraz się dowiedziałam zmienił zamki,a mam psa który się tam wychowywał od zakupu.Ma lat 15 lablador,były wyjechał i syn mnie dał psa .Ja chcę wrócić do tego mieszkania z psem i być przy nim aż dozgonnie,mówię o psie .Jestem emerytką z niską emeryturą i nigdy nie będzie mnie stać na mieszkanie.W obecnym mieszkaniu już słuchy dochodzą że będą robić podział majątku,a wieć pójdzie to mieszkanie do sprzedaży.Czy ja jestem na prawie powrotu do poprzedniego mieszkania kwaterunkowego gdzie jestem zameldowana.Proszę o odpowiedź czy podpowiedz co mogę zrobić w tym kierunku,od czego zacząć.Chcę chociaż dla siebie tam wygospodarować pokoj który syn zajmował za mnie.Dziękuję i pozdrawiam.

    1. Ciężko z komentarza zrozumieć Pani sytuację i coś doradzić. Kto zmienił zamki? Pani obecny mąż, czy były mąż? O co chodzi z psem? Bardzo proszę przedstawić problem w sposób zwięzły, wówczas postaram się coś doradzić. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  3. Dzień dobry mam pytanie czy jak jestem w trakcie rozwodu A żona zabrała dzieci i się przeprowadziła do mamy czy ma prawo podczas mojej nie obecności zabrać telewizor

    1. Dzień dobry! Zacznijmy od tego, że jeśli żona wyprowadziła się z mieszkania z zamiarem niekorzystania z niego to nie powinna się tam pojawiać podczas Pana nieobecności. Nie powinna była również zabierać telewizora. W pewnych sytuacjach takie zachowanie może być rozpatrywane jako kradzież.

      1. A czy w takiej sytuacji mogę wymienić zamki do mieszkania?

  4. Rok temu rozwiodłam się z mężem, od ponad roku nie mieszka w naszym wspólnym mieszkaniu. Ostatnio spakowałam mu resztę ubrań, które pozostawił w mieszkaniu i mu je zawiozłam. Póki co podziału majątku nie ma. Czy w obecnej sytuacji(brak osobistych rzeczy) czyli rzeczami które stanowią majątek wspólny, mogę wymienić zamki.

    1. Pytanie jaka była reakcja na to, że spakowała Pani resztę ubrań męża i mu je odwiozła? Czy ok, bo mąż nie korzysta i nie planuje korzystać z mieszkania? Czy nerwowa, bo uważał, że skoro ma tam swoje rzeczy to jednak ma prawo dalej korzystać? Uważam, że tak długi okres niemieszkania sugeruje, że mąż nie jest zainteresowany korzystaniem z mieszkania, więc zmiana zamków nie naruszy jego praw, ale mam za mało danych, żeby móc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

  5. Witam, wyprowadziłam się ze wspólnego własnościowego mieszkania przed rozwodem, do którego doszło w lutym tego roku (bez orzekania o winie). Obecnie jesteśmy w trakcie sprawy o podział majątku, gdzie mieszkanie ma być przyznane małżonkowi. Zmieniła się moja sytuacja materialna i niestety muszę opuścić obecnie zajmowane mieszkanie. Czy mogę spowrotem wprowadzić się do jeszcze wspólnego mieszkania?

    1. Może Pani domagać się dopuszczenia do współposiadania mieszkania.

  6. musiałam wyprowadzić się z synem
    Z domu ponieważ jestem w trakcie rozwodu i mąż nękał mnie psychicznie i ekonomicznie.
    Wynajęłam mieszkanie. Zabrałam osobiste rzeczy kilka mebli na które mąż wyraził zgodę i dwa na które się nie zgodził to czy mógł w takim przypadku zmienić zamki do naszego wspólnego mieszkania którego oboje jesteśmy współwłaścicielami ?

    1. Dzień dobry, to Pani podjęła decyzję o wyprowadzce z domu, zabrała Pani rzeczy osobiste, więc zrezygnowała Pani z posiadania (korzystania) z mieszkania. W tej sytuacji w mojej ocenie mąż mógł zmienić zamki. Zakładając, że kupiliście mieszkanie po ślubie to nadal jest Pani jego współwłaścicielka i przy okazji podziału majątku ma Pani prawo do rozliczenia tego składnika majątkowego.

  7. Dzień dobry, czy do pkt: “Mąż dobrowolnie wyprowadził się z domu” jest jakiś wyrok lub podstawa prawna?

    1. Okoliczności, czy mąż dobrowolnie wyprowadził się z domu ocenia Sąd w sprawie o naruszenie posiadania lub w sprawie o podział majątku (o ile jest żądanie zapłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości). Inaczej mówiąc, jeśli z przedstawionych okoliczności i dowodów wynika, że mąż wyprowadził się dobrowolnie to osoba zmieniająca zamki nie narusza posiadania osoby, która wyprowadziła się.

  8. Osiem lat temu wtedy jeszcze mąż wyprowadził się z domu. Wynajął sobie mieszkanie we wsi obok. Dom jest nasz wspólny, wybudowany za kredyt hipoteczny we frankach, który ze względu na sytuację frankową obecnie znacznie przewyższa wartość nieruchomości. Pozew w sądzie od grudnia 2020 r. pierwsza rozprawa wyznaczona na styczeń 2024 r. Po zakończeniu sprawy w sądzie dom będzie na sprzedaż. Od swojej wyprowadzki exs odmawia współfinansowania jakichkolwiek napraw czy wydatków związanych z domem, choć nasze córki również mieszkają w domu, są bowiem w opiece naprzemiennej. Rozwód był rok temu. Nie mamy podziału majątku. Gdy się wyprowadzał 8 lat temu zabrał połowę dobytku ruchomego w domu więc pozostały tylko przedmioty takie jak walizka, narty, czyli gabaryty nie potrzebne na co dzień. Od 8 lat natomiast twierdzi, że dom jest jego nie odda więc kluczy. Ustalenia były takie, że będzie mnie uprzedzał o swoich wizytach. Przychodzi jednak pod moją nieobecność i wynosi co mu akurat potrzebne, nie informując o tym. W czerwcu miałam już dość tej sytuacji i wymieniłam zamki w drzwiach. Ponieważ eks zażądał nowych kluczy powiedziałam, że mimo ustaleń przychodzi bez zapowiedzi i jest to dla mnie bardzo niekomfortowe. I tu się zaczęło. Obraża mnie, straszy, grozi. Stwierdził, że i tak się dostanie do domu i tego pożałuję, że zdziwię się ile jeszcze jest tam jego rzeczy. Czy może na przykład wejść z policją?

    1. Fakt, że mąż nie oddał kluczy przez tyle lat do mieszkania może świadczyć o tym, że faktycznie nie wyzbył się posiadania, bo zawsze teoretycznie mógł tam wejść i korzystać. Ale jeśli ustaliliście, że nie będzie przychodził do domu “jak mu się podoba” a robi to i czuje się Pani z tym niekomfortowo (wynosi rzeczy lub np. przeszukuje Pani rzeczy osobiste) to zmiana zamków może być usprawiedliwiona w świetle art. 5 kc, ale to ocenia sąd. Mąż może wezwać policję i w obecności policji żądać wpuszczenia go do mieszkania lub wydania kluczy. Policjanci mogą z Panią porozmawiać na ten temat (znajdzie się to później w notatce policyjnej) i próbować przekonać Panią do udostępnienia mieszkania, ale nie mogą Pani do tego zmusić lub siłą doprowadzić do wpuszczenia męża. Może się Pani nie zgodzić i ewentualny spór co do tego czy naruszyła Pani posiadanie męża i czy korzysta Pani z ochrony 5 kc będzie rozstrzygał sąd cywilny.

  9. Dzień dobry. Mąż kilka lat temu wyprowadził się z domu. Zabrał swoje rzeczy, ubrania, dokumenty, rzeczy osobiste, narzędzia itp. Przed wyprowadzką nie prowadził ze mną wspólnego gospodarstwa domowego. Nasz syn postanowił zmienić zamki w drzwiach dla naszego bezpieczeństwa i spokoju. Podobno mąż wysłał do mnie korespondencję o wydanie klucza, ale ja takiej korespondencji nie otrzymałam. Po kilku miesiącach wysłał kolejny list, który odebrał syn. Co teraz, bo mąż ubiega się w sądzie, abym za ten okres dała mu prawie 120 tys. zł. Do domu był wpuszczany kilka razy, by zabrać resztę swoich rzeczy i w tym czasie nie prosił o klucz. Świadkiem jest nasz pełnoletni syn. Po wyprowadzce, mąż zamieszkał najpierw u siostry, a potem wynajął mieszkanie, potem kolejne.
    Co mam teraz zrobić?

    1. Musi Pani przedstawić w sądzie dowody, że mąż wyprowadził się dobrowolnie i w związku z tym dobrowolnie zrezygnował z posiadania nieruchomości (nie był faktycznie zainteresowany mieszkaniem tam). Dzięki temu wykaże Pani, że mąż nie został pozbawiony wbrew jego woli dostępu do mieszkania i Pani korzystała z mieszkania zgodnie z prawem.

      Mąż mógł wysłać wezwanie do wydania kluczy, właśnie w tym celu żeby później domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie. Dlatego trzeba zastanowić się jakie okoliczności świadczą o tym, że faktycznie nie był zainteresowany korzystaniem ze wspólnego mieszkania. Następnie proszę zastanowić się jak to udowodnić w sądzie (zeznania syna, fakt związania się z inną kobietą, podejmowane przez męża decyzje, czy toczyła się sprawa o naruszenie posiadania itp.)

  10. Dzień dobry,
    Jestem jedynym właścicielem domu, mamy rozdzielność majątkowa. Jesteśmy z mężem w trakcie rozwodu z wnioskiem o eksmisję. W toku jest również sprawa o nękanie mnie przez męża. Dręczy mnie psychicznie, obawiam się go i zamykam się w jednym pokoju. Nie mogę już wytrzymać tej sytuacji. Mąż podobno dostał przydzielone mieszkanie z pracy. Czy coś mi grozi za wymianę zamków i niewpuszczenie go do domu?

    1. Dzień dobry, z Pani opisu wynika, że mąż nadal jest w posiadaniu domu (korzysta z niego). Konsekwencją może być sprawa o naruszenie posiadania, ale prawda jest taka, że sprawy tego typu robi się sporadycznie. Sytuacja w której Pani się znajduje, jeśli znajduje potwierdzenie w dowodach może także uzasadniać w świetle art. 5 kc. zmianę zamków i brak konsekwencji związanych z naruszeniem posiadania. Jeśli w związku dochodzi do przemocy fizycznej lub psychicznej może Pani złożyć zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu znęcania się nad Panią wraz z wniosek o zastosowanie wobec męża środków zapobiegawczych w postaci zakazu kontaktu, zakazu zbliżania się oraz nakazaniu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu (domu).

  11. Jak sprawa wygląda w przypadku, kiedy mąż wyprowadził się z mieszkania i wynajął pokój. Zatrzymał jednak klucze. Jestem jedyną właścicielką mieszkania i mamy rozdzielność majątkową. Pozew o rozwód dopiero złożony. Dodam, że mąż jest wciąż zameldowany. Obiecał, że odda klucze i wymelduje się sam dopiero po rozwodzie. Czy mam prawo w takim przypadku wymienić zamki?

    1. Pytanie, czy jeszcze przychodzi i korzysta z mieszkania. Jeśli tak, to nie wyzbył się posiadania i zmiana zamków może naruszać jego prawa. Pytanie tylko PO CO przychodzi, skoro wynajął już sobie pokój i np. zabrał tam swoje rzeczy, Jeśli nie przychodzi już do mieszkania to dobrowolnie wyzbył się i można zmienić zamki.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *