Rozwód online. Pozew o rozwód online. Koniec rozpraw o rozwód online.

Koniec rozpraw o rozwód online

Od czasu pandemii COVID-19, możliwość przeprowadzenia rozprawy o rozwód online była dla wielu par atrakcyjną opcją. W artykule „Rozwód w 14 minut? Tak, to możliwe! Czyli kilka słów o rozprawie online.” mogłaś dowiedzieć się jak w praktyce przebiega rozprawa o rozwód online i kiedy warto z niej skorzystać. Jednakże, wraz z zakończeniem obowiązywania przepisów covidowych, zmienia się krajobraz prawny dotyczący rozwodów. Co to oznacza dla osób planujących rozstanie?

Koniec rozpraw o rozwód online

W marcu 2024 r. weszły w życie nowe przepisy procedury cywilnej. Dobrą wiadomością jest, że na stałe wprowadzono rozprawę online tzw. rozprawę zdalną. Złą wiadomością jest to, że nie dotyczy to rozwodów.

Postępowanie rozwodowe toczy się za tzw. drzwiami zamkniętymi, czyli z wyłączaniem jawności. Oznacza to, że publiczność nie ma wstępu na salę rozwodową. Nowe przepisy wprost wskazują, że do posiedzeń za tzw. drzwiami zamkniętymi, czyli m.in. do rozwodów nie stosujemy przepisów o posiedzeniach zdalnych. W konsekwencji niemożliwe już będzie przeprowadzenie rozwodu online.

Alternatywy po zmianach prawnych

Pomimo tego, że rozwód online na poprzednich zasadach nie będzie już możliwy, przepis dopuszcza zdalne połączenie małżonków z sądem rozwodowym, o ile każde z małżonków będzie przebywać w budynku sądu.

Co to oznacza w praktyce?

Powódka mieszka w Krakowie i tam było ostatnie miejsce zamieszkania małżonków. Sądem właściwym do przeprowadzenia rozwodu jest Sąd Okręgowy w Krakowie. Pozwany mąż wyprowadził się do Gdańska. Pomiędzy Krakowem a Gdańskiem  jest prawie 600 km. Pozwany mąż składa wniosek o umożliwienie mu wzięcia udziału w rozprawie rozwodowej online. Jeśli Sąd wyrazi zgodę, to pozwany mąż będzie musiał stawić się w wyznaczonym budynku sądu w Gdańsku i online będzie uczestniczył w rozprawie. Niemożliwe już będzie połączenie się z sądem z zacisza własnego domu.

 

Pozew o rozwód online

 Zmieniające się przepisy sprawiają, że rozprawy online o rozwód przestają być możliwe. Ale czy to oznacza koniec możliwości szybkiego i skutecznego rozstania? Nie!

Nadal możliwe jest przygotowanie pozwu o rozwód online. W zakładce SKLEP znajdziesz ofertę na Twój indywidualny pozew o rozwód.

Czym oferta różni się od konkurencji?

otrzymujesz Twój indywidualny pozew o rozwód – nie szablon lub wzór,

pozew jest kompletny – nie musisz już nic sama uzupełniać,

– dostajesz gwarancję skuteczności – w przypadku jakichkolwiek braków formalnych, bezpłatnie przygotuję Ci pismo do sądu z uzupełnieniem braków,

otrzymujesz ebook „Przewodnik Rozwodowy”, który jest kluczem do jeszcze większej pewności i skuteczności. Znajdziesz w nim:

 informacje jakie dokumenty należy przygotować do pozwu, wraz ze wskazówkami, gdzie można je uzyskać, dzięki temu nie tracisz czasu na szukanie tych informacji w sieci,

 listę pytań, potrzebnych do przygotowania Twojego pozwu,

 checklistę, dzięki której masz pewność, że skompletujesz i złożysz w sądzie pozew o rozwód w sposób prawidłowy i skuteczny,

 listę najczęściej zadawanych w sądzie pytań, dzięki której samodzielnie przygotujesz się do rozprawy

 savoir vivre sali sądowej, dzięki której dowiesz się m.in., gdzie zająć miejsce na sali sądowej, jak zwracać się do sądu, jak ubrać się do sądu,

 listę porozwodowych wskazówek, dzięki któremu będziesz wiedzieć m.in. jak i kiedy wystąpić do sądu po wyrok rozwodowy, jak i gdzie zmienić nazwisko na panieńskie.

Sprawdź, co inni myślą o PAKIECIE

Masz pytania? Pisz śmiało na kontakt@prawomocna.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *